Start

FACEBOOK

Czytaj więcej

Linie tramwajowe dzienne:

1 2 5 53

Linie autobusowe dzienne:

0C33C61

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31 32 33 34 35 36 37   39
40 41 42 44 45 46 0 C IK EA
53

Linie nocne: autobusowe i tramwajowe

01 03 05 1N 3N    
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 

 
TESTUJEMY BILET ELEKTRONICZNY
 

1 marca 2019 r. ruszył pilotażowy program „System biletu elektronicznegow komunikacji miejskiej w Toruniu”. Jest on uzupełnieniem funkcjonujących obecnie źródeł dystrybucji biletów, a także pierwszym krokiem do wprowadzenia karty miejskiej. By złożyć wniosek o wydanie pilotażowej Toruńskiej Karty Miejskiej, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy złożyć wniosek przez internet. Dla tych, którzy chcą testować nowe rozwiązania, odbędzie się konkurs z nagrodami. 

Chcemy, aby coraz więcej torunian jeździło tramwajami i autobusami oraz aby płatności za te przejazdy odbywały się w sposób jak najbardziej wygodny i dostępny. Dzięki takiemu systemowi coraz więcej płatności będzie się odbywać w formie elektronicznej: za pomocą Toruńskiej Karty Miejskiej, bankomatowej karty płatniczej lub telefonu z odpowiednim modułem. Przed nami swego rodzaju próba, a po przeprowadzeniu pilotażu będziemy wiedzieli, czy torunianie akceptują tego typu rozwiązania, a następnie przygotować się do przetargu na uruchomienie takiego systemu na wszystkich liniach tramwajowych i autobusowych -mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
 

Na początek pilotaż zostanie przeprowadzany we wszystkich pojazdach obsługujących linie tramwajowe nr 1 i nocne 1N. Będzie trwał 7 miesięcy, tj. od 1 marca do 30 września 2019 r.
 
- Wybraliśmy wozy, które będą brały udział w pilotażu dodaje Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komuniakcji w Toruniu sp. z o.o. Zbigniew Wyszogrodzki.
 
Jako pierwszy zostanie wprowadzony system biletu elektronicznego firm Bee-Tech Sp. z o.o. (która jest odpowiedzialna za wdrożenie) oraz R&G Plus Sp. z o.o. (odpowiedzialnej jest za dostarczenie infrastruktury niezbędnej do uruchomienia pilotażu). System zaproponowany w pilotażu łączy możliwość płatności za bilet za pośrednictwem bankowej karty płatniczej oraz smartfonu z funkcją NFC, jak również dedykowanej karty miejskiej.

- Od kwietnia planuje się wprowadzenie takiego rozwiązania także na wybranych liniach autobusowych. W okresie trwania pilotażu możliwość testowania pilotażowej Toruńskiej Karty Miejskiej (TKM ) będzie miało 700 osób, które zadeklarują chęć skorzystania z takiej formy płatności za bilety, wypełnią wniosek na użytkowanie kart, a ponadto zaakceptują Regulamin korzystania z pilotażowego programu „System biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu” – wyjaśnia dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia Marcin Kowallek. - Osoby te, w cenie miesięcznego biletu na wszystkie linie tramwajowe, otrzymają kartę miejską z uzupełnioną ePortmonetką.
 
W momencie personalizacji pilotażowej TKM i zarejestrowania ulgi na karcie zapisana zostanie domyślna taryfa kasowania (bilet normalny lub ulgowy). Obowiązkiem pasażera będzie, po wejściu do pojazdu, każdorazowo zarejestrowanie karty w terminalu biletu elektronicznego, tj. poprzez przyłożenie jej do czytnika w celu umożliwienia urządzeniu obciążenia ePortmonetki, zgodnie z domyślną taryfą kasowania (bez konieczności wyboru biletu na interfejsie graficznym). ePortmonetka przeznaczona jest do opłacania przejazdów jednorazowych na linii objętej pilotażem, do momentu zrównania ich wartości z ceną biletu miesięcznego na wszystkie linie tramwajowe i aktywowania biletu miesięcznego. Po aktywacji biletu miesięcznego do końca bieżącego miesiąca kalendarzowego opłaty za przejazd nie będą pobierane.

Osoby zainteresowane testowaniem pilotażowej Toruńskiej Karty Miejskiej mogą się zgłaszać bezpośrednio do Punktu Obsługi Klienta Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o., przy ul. Sienkiewicza 24/26. Karty będą wydawane na podstawie stosownego wniosku, dostępnego na miejscu, począwszy od dnia 25 lutego 2019 r. (od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 17:30 oraz w każdą sobotę od godz. 6:00 do godz. 14:00).

By złożyć wniosek o wydanie pilotażowej Toruńskiej Karty Miejskiej, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy złożyć wniosek przez internet.

Nieograniczony dostęp do testowania systemu będą miały natomiast osoby dokonujące transakcji zakupu biletu na przejazd w kasowniku wyposażonym w terminal płatniczy przy użyciu karty płatniczej lub smartfona. Aby uiścić opłatę za przejazd, należy na ekranie terminalu biletu elektronicznego dokonać wyboru płatności bankową kartą płatniczą lub smartfonem z funkcją NFC. Wówczas na ekranie TBE wyświetlony zostanie wybór biletów. Jednorazowo będzie można będzie zakupić do 9 biletów każdego rodzaju (normalnego i ulgowego). Po dokonaniu wyboru biletu na ekranie zaprezentowana zostanie suma do zapłaty. Następnie należy wybrać przycisk „Zapłać”, po czym na ekranie TBE pojawi się komunikat „Zbliż kartę lub smartfon z funkcją NFC” wraz z kwotą do zapłaty. Po zbliżeniu karty bądź smartfona na ekranie pojawią się informacje dotyczące stanu realizacji transakcji. Prawidłowość wykonanej operacji potwierdzi komunikat na ekranie ”Transakcja zaakceptowana”, po wyświetleniu którego można zabrać kartę z pola czytnika. W przypadku niepowodzenia operacji TBE zaprezentuje komunikat „Transakcja zakończona niepowodzeniem.  

- W Polsce jest około 40 milionów kart płatniczych, z czego około 90 procent to karty zbliżeniowe. Użytkownicy kart chcą również korzystać z ich funkcji w transporcie publicznym. Oprócz Toruńskiej Karty Miejskiej pasażerowie będą mogli więc skorzystać z karty bankowej lub telefonu. Domyślnie terminal "nasłuchuje", czy nie ma zbliżenia karty miejskiej. Kartę wystarczy zbliżyć, po czym pojawi się komunikat o pobranych środkach i pozostałych środkach. Przy płatności kartą bankową lub telefonem, wybieramy klawisz zaznaczając, że takiej płatności chcemy dokonać. Możemy zaznaczyć ile biletów normalnych lub ulgowych kupujemy i akceptujemy płatność - precyzuje Grzegorz Wojtenko, prezes Bee-tech sp. z o.o.

Pasażerowie mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich transakcji płatniczych. Płatności zbliżeniowie są w pełni bezpieczne. Czuwają nad tym zarówno systemy bankowe, jak i systemy naszej firmy. Program pilotażowy w Toruniu będzie piątym systemem tego typu obsługiwanym przez naszą firmę. Obsługujemy 335 tys. terminali płatniczych w Polsce i 9 krajach Europy - dodaje Zbigniew Drohobycki, ekspert ds. marketingu i PR eService sp. z o.o.


 
Celem pilotażu jest przetestowanie systemu przez jak największą liczbę pasażerów i zebranie ich opinii na temat nowych możliwości uiszczania opłaty za przejazd, poprzez wypełnienie przygotowanej ankiety w formie elektronicznej. Aby zachęcić mieszkańców do wyrażenia swoich spostrzeżeń i uwag, przeprowadzony zostanie konkurs. Co miesiąc wyłonieni zostaną zwycięzcy w trzech kategoriach:

  • na największą ilość „tapnięć” pTKM tj. zbliżeń tej karty do terminala systemu biletu elektronicznego w pojeździe - w okresie 1 miesiąca kalendarzowego,
  • na największą ilość operacji zakupu biletu na przejazd z wykorzystaniem bankowej karty płatniczej bądź smartfona z funkcją NFC - w okresie 1 miesiąca kalendarzowego, na najlepsze hasło promujące kartę miejską – przesłane w okresie danego miesiąca kalendarzowego.

 
Osoby korzystające z testowanego systemu, po wypełnieniu prawidłowo ankiety, będą mogły wziąć udział w zadeklarowanej kategorii konkursowej. Co miesiąc do wygrania będzie: zasilenie ePortmonetki na pTKM w wysokości ceny biletu miesięcznego na wszystkie linie tramwajowe, bon towarowy do jednej z toruńskich galerii handlowych o wartości 100 zł, gra „Monopoly edycja Toruń” lub kamerka sportowa.
 
Na koniec pilotażu spośród zwycięzców I miejsca w każdej z kategorii wybrani zostaną laureaci, którzy otrzymają nagrodę główną w postaci smartfona lub smartwacha z usługą płatności zbliżeniowych.
 
 

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Odnowiony Jelcz PR120M
Odnowiony Jelcz PR120M
Odnowiony Jelcz PR120M
Odnowiony Jelcz PR120M

Rozkład jazdy

Linie tramwajowe dzienne:

1 2 5

Linie autobusowe dzienne:

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31 32 33 34 35 36 37   39
40 41 42 44 45 46 0 C IK EA
53

Linie nocne: autobusowe i tramwajowe

01 03 05 1N 3N    

Parking autobusy

Mobilny rozkład

Planer podróży

System Informacji Pasażerskiej

Zakres działania

bip
Organizatorem Publicznego Transportu  Zbiorowego na terenie Torunia jest Gmina  Miasta Toruń. Wszystkie sprawy związane ze zwiększeniem oferty przewozowej np.: zwiększenie ilości kursów, zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów komunikacji miejskiej, zmiana tras pojazdów, zbyt duże napełnienie w pojazdach oraz kontrolą biletów w środkach komunikacji prowadzi Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Więcej...

Dane teleadresowe

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Sienkiewicza 24/26
87-100 Toruń
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sąd Rejonowy w Toruniu VII Wydział Gospodarczy KRS 0000406721 kapitał zakładowy 54.753.000,00 zł opłacony w całości Regon: 341227892

NIP: 8790177233

Zamawianie usług

Dział Sprzedaży

ul. Legionów 220,
87-100 Toruń,
56 612-18-05
783 898 988
690 486 721

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rzecznik prasowy

ul. Sienkiewicza 24/26,

87-100 Toruń,
tel. 56 612-18-15

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacja o rzeczach pozostawionych w środkach

transportu MZK  w Toruniu

tel. 56 612-18-41

Informacja o cenach biletów

uprawnieniach do przejazdów

Kasy biletowe

ul. Sienkiewicza 24/26

tel. 56 612-18-41