Start

FACEBOOK

serduszko ukraina 58 v2   
RSS  Facebook  polska wersja  english version
 
 
 

7:12

27/05/2022

 

2021 06 16 banner www RPO RGB

Czytaj więcej

Linie tramwajowe dzienne:

1 2 4 5

Linie autobusowe dzienne:

10 11 12 13 14 15 16 17   19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39
40 41 42 44 45 46 0 C
51 52 53
114

Linie nocne: autobusowe i tramwajowe

01 03 05 N90 N91 N93 N94 N95  

 

Rok 2021 w toruńskim MZK
 
Rozpoczęcie budowy linii tramwajowej na Jar, nowe oblicze pl. Rapackiego, modernizacje torowisk, dostawy nowych autobusów i tramwajów, a oprócz tego świętowanie 130-lecia komunikacji miejskiej w Toruniu – tak wyglądał 2021 rok  w toruńskim MZK.  Czas na podsumowanie.
 
Rozpoczęcie budowy linii tramwajowej na Jar
 
30 sierpnia miasto, za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji, podpisało umowy na przeprowadzenie jednej z największych inwestycji ostatnich lat w Toruniu - budowy nowej linii tramwajowej na tzw. osiedle Jar. W efekcie powstanie ponad 5,5 km nowej linii tramwajowej, nowe przystanki z Systemem Informacji Pasażerskiej (w tym 10 sztuk wzbogaconych o elementy zielonej zabudowy tzw. zielone przystanki), zielone torowiska i kwietne łąki. Nowa linia tramwajowa przebiegać będzie z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nawrotu w ul. Strobanda. Prace budowlane rozpoczęły się 12 października jednocześnie na kilku odcinkach. Realizacja inwestycji planowana jest do 31 maja 2023 r. Koszt budowy to 190 mln zł. Prace prowadzone są w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”. Cały projekt, o łącznej wartości ponad 400 mln zł, składa się z ośmiu zadań, dzięki którym zostanie usprawniony transport publiczny w mieście. Kwota dofinansowania wynosi 213,3 mln zł.
 
Modernizacja torowisk
 
W ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” modernizowane są trzy odcinki torowisk tramwajowych - na ul. Broniewskiego pomiędzy ul. Sienkiewicza i Reja, w ciągu ul. Bydgoskiej i na Szosie Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego.
 
Na ul. Broniewskiego zakończono modernizację torowiska wraz w infrastrukturą towarzyszącą. W ramach prac wykonano m.in. płytę torową na całym torowisku i połączono szyny na styku z istniejącym torowiskiem. Zamontowano nową sieć trakcyjną i wykonano regulację wysokościową peronów tramwajowych. Na całej długości peronów zamontowano nowe wygrodzenia antybryzgowe, a na torach smarownice oraz system sterowania zwrotnicą. W tzw. międzytorzu wykonano po raz pierwszy w Toruniu matę rozchodnikową zamiast tradycyjnej trawy.
 
W ciągu ul. Bydgoskiej trwają prace modernizacyjne na ponad 2,5 km toru pojedynczego. Zielone torowisko będzie miało ponad 1320 metrów bieżących. Prace potrwają do sierpnia 2022 r.
 
Zakończyła się  modernizacja torowiska w Szosie Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego. Na całym odcinku toru północnego (od strony Rubinkowa) ułożono warstwy humusu w międzytorzu,  zainstalowano sieć trakcyjną, zdemontowano tymczasowe rozjazdy, a zmodernizowane torowisko połączono z istniejącą siecią torów.
 
Koszt prac to łącznie ok. 104,6 mln zł
 
 
Zmienione oblicze pl. Rapackiego
 
Plac Rapackiego i jego okolice to jedno z najważniejszych miejsc na komunikacyjnej mapie Torunia. To m.in. tu integrują się środki komunikacji miejskiej. Plac zyskał nowe oblicze w ramach projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Prace ruszyły w maju 2019 r., a zasadnicze działania budowlane zakończyły się  31 stycznia.
 
27 lutego oddano do użytku nowy, zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej. Integruje ona transport autobusowy z tramwajowym. Przesiadka jest teraz nie tylko łatwiejsza, ale przede wszystkim bezpieczniejsza. Wygrodzenia oddzielające ruch drogowy od wyspy zapewnią ochronę przed ruchem ulicznym. Węzeł jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Został też wyposażony w dwa biletomaty oraz poidełka, czyli uliczne zdroje wody pitnej.
 
Wiosną wykonano nasadzenia, które pokrywają tylne ściany wiat, a platforma stała się tzw. „zielonym przystankiem”.  Zielono jest także w sąsiedztwie węzła. Tam, gdzie to było możliwe, utworzono zielone torowisko. Na ul. Chopina posadzono krzewy róż. Efektowną ozdobą są też liczne nasadzenia i aranżacje w formie skalników, które znajdują się m.in. na placu Artylerii czy na skrzyżowaniu al. św. Jana Pawła II z ul. Chopina.
 
System Informacji Pasażerskiej
 
Dzięki miejskiemu projektowi, rozbudowany został system zarządzania flotą oraz dynamicznej informacji pasażerskiej. Firma GMV Innovating Solutions wyposażyła 115 autobusów toruńskiego MZK w konsole prowadzącego pojazd oraz komputery pokładowe z GPS. Gruntownej modernizacji poddano też oprogramowanie centralne systemu. Pozwala to optymalnie wykorzystywać flotę, sprawniej planować grafiki obsługi taboru, a także szybciej generować rozkłady jazdy dla kierowców i na przystanki oraz do serwisu internetowego. O planowanym czasie przyjazdu pojazdu na przystanek mieszkańcy są informowani na bieżąco na nowych 73 tablicach informacji pasażerskiej z modułem głosowym, a łącznie do systemu, razem z najstarszymi z 2014 roku jest ich wpiętych już 140. Na wszystkich tablicach dyspozytorzy mogą zamieszczać komunikaty o ewentualnych zmianach lub utrudnieniach w komunikacji. Dużym ułatwieniem dla podróżnych jest aplikacja mobilna „Toruń MZK”, prezentująca na mapie pozycje pojazdów w czasie rzeczywistym oraz wirtualne tablice z planowanym czasem ich przyjazdu na przystanek. Koszt zadania wyniósł 8 332 020 zł, z czego 5 715 400 zł zostało dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 
Nowe tramwaje i autobusy
 
Trzy miesiące wcześniej, niż wynikało to z umowy, MZK otrzymał dwa nowoczesne tramwaje Swing, z pięciu zamówionych w bydgoskiej Pesie. Nadano im imiona Mikołaja Kopernika i gen. Elżbiety Zawackiej. Kopernik ruszył na tory 29 grudnia. Tramwaje są niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, energooszczędne, wyposażone w klimatyzację, WiFi, gniazda USB, biletomaty, antypoślizgową podłogę. Mają również większą od dotychczasowej liczbę miejsc siedzących - 49 plus cztery rozkładane. Pozostałe trzy tramwaje mają dotrzeć do Torunia w styczniu i lutym.
 
Miasto za pośrednictwem MZK kupiło także osiem nowych autobusów marki Solaris. Są wygodne, bezpieczne, niskopodłogowe, klimatyzowane. Dotarły one do Torunia 27 kwietnia. Choć
Zasilane są olejem napędowym, ich silniki spełniają najwyższe normy Euro 6. Wyposażono je m.in. w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WiFi, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika. Łączna wartość zakupu to 10.437.288,00 zł.
 
12 października podpisano umowę na dostawę kolejnych czterech Solarisów. Mają one dotrzeć do Torunia w terminie 240 dni od daty podpisania umowy. W przyszłym roku w kwietniu planowana jest również dostawa 6 autobusów elektrycznych.
 
Jubileusz 130-lecia komunikacji miejskiej
 
16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście. W rocznicowy weekend odbyły się też przejażdżki zabytkowym Jelczem, tzw. „ogórkiem” i starym, odrestaurowanym tramwajem.
 
9-10 września w Toruniu obradowali specjaliści od publicznego transportu zbiorowego z całej Polski, zrzeszeni w Izbie Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Spotkanie połączone było z galą z okazji jubileuszu, podczas której wręczono nagrody zasłużonym pracownikom MZK.
 
W grudniu w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu otwarto wystawę „130 lat komunikacji miejskiej w Toruniu 1891-2021. Bilety i inne przedmioty związane z toruńskim miejskim transportem zbiorowym ze zbiorów Marcina Żyndy”.
 
MZK wydał również jubileuszowy album „Portret 130-lecia”, zawierający kilkaset fotografii obrazujących funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Toruniu od czasów jej powstania do chwili obecnej.
 
MZK z nagrodami
 
Działania MZK bywają doceniane. W czerwcu spółka otrzymała Medal Europejski za uruchomienie samoobsługowej stacji paliw na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220. W październiku,
w XXX edycji prestiżowego konkursu Lider Polskiego Biznesu organizowanego corocznie przez Business Centre Club MZK zdobył drugi diament do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu. Wyróżnienie otrzymują firmy, które zachowują pozycję lidera. Konkurs jest organizowany od 1991 roku. Jury bierze pod uwagę nie tylko wskaźniki ekonomiczne, ale również jakość i nowoczesność produktów, poziom inwestycji oraz zaangażowanie w działalność charytatywną i dbałość o środowisko naturalne. Konkurs odbywa się w dwóch etapach: w pierwszym firmy starają się o nominację i Złotą Statuetkę Lidera Polskiego Biznesu, w drugim laureaci Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu z lat ubiegłych starają się o Diament do Złotej Statuetki. Złotą statuetkę MZK i jego prezes Zbigniew Wyszogrodzki zdobył w 2019 r., rok później został uhonorowany pierwszym diamentem, a teraz drugim.
 
Dziękujemy pasażerom
 
Wszystkie te działania maja się przełożyć na większy komfort pasażerów. Do końca listopada z komunikacji miejskiej skorzystało 22 105 752 pasażerów. Dane nie obejmują jeszcze biletów zakupionych w aplikacjach. Dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do korzystania z naszych usług!
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Zakres działania

bip
Organizatorem Publicznego Transportu  Zbiorowego na terenie Torunia jest Gmina  Miasta Toruń. Wszystkie sprawy związane ze zwiększeniem oferty przewozowej np.: zwiększenie ilości kursów, zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów komunikacji miejskiej, zmiana tras pojazdów, zbyt duże napełnienie w pojazdach oraz kontrolą biletów w środkach komunikacji prowadzi Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Więcej...

Not only is this replica rolex self-winding watch attractive, but it can also be an ideal addition for individuals who choose a practical, reliable and good-looking self-winding chronograph.

Dane teleadresowe

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

ul. Sienkiewicza 24/26
87-100 Toruń
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sąd Rejonowy w Toruniu VII Wydział Gospodarczy KRS 0000406721 kapitał zakładowy 42.967.000,00 zł opłacony w całości Regon: 341227892

NIP: 8790177233

Zamawianie usług

Dział Sprzedaży Reklamy

ul. Legionów 220,
87-100 Toruń,
56 612-18-05
783 898 988
690 486 721

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rzecznik prasowy

ul. Sienkiewicza 24/26,

87-100 Toruń,
tel. 56 612-18-15

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacja o rzeczach pozostawionych w środkach

transportu MZK  w Toruniu

tel. 56 612-18-41

Informacja o cenach biletów

uprawnieniach do przejazdów

Kasy biletowe

ul. Sienkiewicza 24/26

tel. 56 612-18-41