Na skróty


  • Rozkład jazdy
  • Kup bilet online
  • Wyszukaj połączenie
  • Punkty sprzedaży biletów
  • Ulgii i uprawnienia

Bohaterski czyn kierowcy autobusu

Bohaterski czyn kierowcy autobusu
czwartek, 4 ipca 2019 r.

Kierowca z Miejskiego Zakładu Komunikacji Krzysztof Zakrocki 13 czerwca 2019 roku uratował życie 11-letniej dziewczynce...

 

Bohaterski czyn kierowcy autobusu

Kierowca z Miejskiego Zakładu Komunikacji Krzysztof Zakrocki 13 czerwca 2019 roku uratował życie 11-letniej dziewczynce. W uznaniu za szybką reakcję prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył mu okolicznościowy prezent.

13 czerwca 2019 r. kierowca autobusu MZK Krzysztof Zakrocki wykonywał kurs na linii 36 w kierunku "Port Drzewny" autobusem marki Solaris. Ok. godz. 18.20 podjechał na przystanek „Kraszewskiego” i gdy już miał odjeżdżać, zauważył, że zasłabła na nim dziewczynka. 11-latka była z mamą. Kierowca niezwłocznie wyszedł z kabiny i rozpoczął reanimację. Udało mu się przywrócić czynności życiowe.

- Zauważyłem osuniętą dziewczynkę na ławce. Podniosłem i położyłem ją na ziemi. Sprawdziłem czy oddycha - nie oddychała. Przyłożyłem głowę do klatki piersiowej - klatka się nie ruszała. Wtedy zacząłem masaż serca. Po piątym czy szóstym uciśnięciu klatki piersiowej, u dziewczynki pojawił się oddech, nagle otworzyła oczy. To wszystko, co zrobiłem. Bardzo się cieszę, że udało mi się jej pomóc - wspomina Krzysztof Zakrocki, kierowca autobusu MZK.

W tym czasie jeden z pasażerów wezwał pogotowie.

Kilka dni później do zajezdni autobusowej przyszła mama dziewczynki i zostawiła dyspozytorowi figurkę serduszka z dedykacją  oraz list z podziękowaniem od córki z prośbą o przekazanie ich Panu Krzysztofowi.

Krzysztof Zakrocki pracuje w MZK od 11 lat. Cieszy się dobrą opinią wśród przełożonych i kolegów. Swojego czynu nie uważa za coś wyjątkowego, lecz za normalną w takiej sytuacji reakcję.

W podziękowaniu za obywatelską postawę bohaterskiemu kierowcy pogratulował prezydent.

Wszyscy kierowcy MZK są wyszkoleni w taki sposób, aby potrafić się w takich sytuacjach zachować, jednak postawa Pana Krzysztofa Zakrockiego jest warta upublicznienia. Chęć ratowania życia czy zdrowia innym, jest czymś, co należy docenić i zauważyć. Dlatego chcę żeby Pan pamiętał, że postawa człowieka odważnego, umiejącego w porę zareagować, jest przez nas uznawana za szlachetną i wyjątkową – przyznał Michał Zaleski.




Kierowcy MZK systematycznie przechodzą kompleksowe szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.

- W zakresie udzielania pierwszej pomocy w MZK prowadzone są szkolenia od co najmniej kilku lat. Są systematycznie powtarzane, dzięki temu wszyscy nasi pracownicy, a przede wszystkim kierowcy i motorniczowie, posiadają wiedzę z zakresu pomocy przedmedycznej. Widać, że przynoszą one efekt - efekt w postaci uratowanej dziewczynki przez naszego kierowcę - dlatego będziemy je w dalszym ciągu kontynuować, a nawet rozszerzać – mówi Piotr Rama zastępca prezesa MZK.

fot. Małgorzata Litwin