Na skróty


  • Rozkład jazdy
  • Kup bilet online
  • Wyszukaj połączenie
  • Punkty sprzedaży biletów
  • Ulgii i uprawnienia

Pracownicy MZK z nagrodami

Pracownicy MZK z nagrodami
wtorek, 30  marca 2021 r.

Wieloletni pracownik Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Wojciech Szachewicz ...

Pracownicy MZK z nagrodami

Wieloletni pracownik Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Wojciech Szachewicz został zwycięzcą konkursu „Pracownik Roku” zorganizowanego przezBusiness Centre Club. Laury zdobył w kategorii „Mentor”. Oprócz niego w czołówce znalazło się jeszcze dwoje innych pracowników Edyta Urtnowska i Leonard Grabowski.

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu zgłosił do konkursu „Pracownik Roku” trzy osoby – Edytę Urtnowską w kategorii „Długodystansowiec”, Wojciecha Szachewicza w kategorii „Mentor” i Leonadra Grabowskiego w kategorii „Inicjator”. Cała trójka pokonała wielu konkurentów i dotarła do finału. Tam w każdej kategorii było po trzech finalistów i spośród nich kapituła wybierała najlepszych. W kategorii „Mentor” zwyciężył Wojciech Szachewicz.



- Jestem dumny z tego, że w MZK pracują tak niezwykłe osobowości. Tacy pracownicy są na wagę złota. Mają nie tylko ogromne doświadczenie, ale także chęci, by się tym doświadczeniem dzielić i przygotowywać kolejne pokolenia – mówi Prezes Zarządu  Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. – To wspaniali fachowcy w swoich dziedzinach i ludzie pełni poświęcenia. To ludzie, którzy tę firmę znają od podszewki. Pani Edyta na przykład w trakcie swojej kariery zawodowej współpracowała z sześcioma dyrektorami i dwoma prezesami. Jestem jednym z tych prezesów i jestem zaszczycony, że mogę współpracować z tak dobrymi fachowcami.

Wojciech Szachewicz zwyciężył w kategorii „Mentor”. Zasłużenie, gdyż mało kto tak jak on potrafi przekazać innym swą bogatą wiedzę i podzielić się doświadczeniem. W MZK mówi się, że jeśli ktoś nie zna spraw sprzed lat, to koniecznie musi zapytać pana Wojtka. Bo to prawdziwa kopalnia wiedzy merytorycznej i praktycznej, cierpliwy mistrz z poczuciem humoru, wychowawca kilku pokoleń uczniów, którzy do dnia dzisiejszego korzystają z nabytych umiejętności i dla których zawsze znajduje czas. To człowiek, który żyje pracą i dla pracy.



W MZK zaczął pracować blisko 42 lata temu, w 1979 r., początkowo na stanowisku starszego referenta, a następnie zastępcy kierownika oraz instruktora nauki jazdy. Przez ponad 10 lat był instruktorem nauki zawodu w Szkole Przyzakładowej. Wychował i przekazał wielu uczniom i pracownikom wiedzę i umiejętności organizacji pracy na różnych stanowiskach. Część jego wychowanków na stałe związało się z naszą spółką. W 2007 r. został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej w Toruniu".

- Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia, ale jest to miłe. Bez pracy nie wyobrażam sobie życia. Jestem bardzo związany z MZK, pracuję tu już 42 lata i staram się wypełniać swoje obowiązki najlepiej, jak potrafię. Cieszę się, że zostało to docenionemówi Wojciech Szachewicz.

Edyta Urtnowska znalazła się w gronie trojga finalistów w kategorii „Długodystansowiec”.Nic dziwnego, gdyż niewiele jest chyba osób tak długo, bo od prawie 53 lat, związanych z jednym miejscem pracy.

- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, a sam fakt zgłoszenia przez firmę mojej kandydatury do konkursu jest dla mnie dowodem docenienia moich wieloletnich doświadczeń, bo pracując ponad 50 lat miałam okazję uczestniczyć w rozwoju MZK i kształtowaniu jego wizerunkumówi pani Edyta.



Swą zawodową przygodę z komunikacją miejską pani Edyta zaczęła w 1968 r. Początkowo pracowała jako referent w administracji zakładu, a od 1969 r. do przejścia na emeryturę w 1998 r. była kierownikiem działu. Zajmowała się administracją oraz - w szerokim zakresie - sprawami bytowymi załogi (umundurowanie, ośrodki wczasowe, organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży), a także organizacją pracy pracowników.

Pani Edyta to prawdziwa pasjonatka historii toruńskiego MZK. Była jednym z inicjatorów utworzenia w 2008 r. izby tradycji pod nazwą "Ocalić od zapomnienia... - tramwaje toruńskie", w której można podziwiać eksponaty mówiące o przeszłości zakładu i miasta. Jest autorką licznych albumów i publikacji, obecnie pracuje nad kolejnym albumem o historii tramwajów i autobusów. W okresie letnim pani Edyta – poza zwykłymi obowiązkami w zakładowym archiwum – oprowadza po MZK wycieczki miłośników komunikacji miejskiej.
 
Była wielokrotnie odznaczona licznymi dyplomami i medalami, w tym Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem "Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej w Toruniu". Po przejściu na emeryturę, w marcu 1998 r. ponownie zasiliła szeregi zakładu jako samodzielny referent ds. archiwalnych, gdzie pracuje do dziś.
 
Leonard Grabowski zdobył wyróżnienie w kategorii „Inicjator”. W MZK pracuje od 1982 r. Jest ogromną skarbnicą wiedzy teoretycznej i praktycznej, którą wykorzystuje w pracy i którą chętnie dzieli się ze współpracownikami. Jest inicjatorem wielu fachowych rozwiązań w branży torowej. Dzięki jego staraniom w latach 1991 - 2008 zmodernizowano w Toruniu blisko 20 km torowisk, co pozwoliło uniknąć sytuacji zawieszenia ruchu tramwajowego na danych odcinkach (co zdarzało się w innych miastach Polski). Trafna okazała się także jego decyzja o eliminowaniu z sieci tramwajowej szyn typu kolejowego i zastąpienie ich szynami tramwajowymi (rowkowymi), co ograniczyło ilość wykolejeń taboru spowodowanych pękniętą osią kół tramwajowych. W latach 2013-2014 pan Leonard dokonał przeglądu torowisk polegającego na pomiarach skrajni budowlanej istniejącej infrastruktury torowej, a następnie zrealizował niezbędne korekty dla zakupu tramwajów nowej generacji.



Za zasługi i wkład w rozwój zakładu został Pan odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej w Toruniu".

- Bardzo lubię swoją pracę. Najlepiej świadczy o tym chyba fakt, że mimo, że mógłbym już być spokojnym emerytem, ciągle pracuję –śmieje się pan Leonard.– Mam tu jeszcze trochę do zrobienia, np. musimy kupić samochody do utrzymania i konserwacji torowisk. No i czekam na nowe tramwaje. A przez to, że zgłoszono mnie do konkursu, czuję się doceniony.

Finałowa gala, ze względu na sytuację epidemiczną, odbyła się on-line. Relację będzie można obejrzeć niebawem. Miejski Zakład Komunikacji nagrodził swoich pracowników dyplomami oraz szczególnymi dziełami plastycznymi – szczególnymi, gdyż Pani Edyta, pan Wojtek i pan Leonard przedstawieni są na nich na swoich miejscach pracy.