Na skróty


  • Rozkład jazdy
  • Kup bilet online
  • Wyszukaj połączenie
  • Punkty sprzedaży biletów
  • Ulgii i uprawnienia

Nie oceniaj. Każdy ma swoje K2

Nie oceniaj. Każdy ma swoje K2
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 r.
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przyłącza się do akcji mającej na celu zrozumienie osób w spektrum autyzmu...

Nie oceniaj. Każdy ma swoje K2

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przyłącza się do akcji mającej na celu zrozumienie osób w spektrum autyzmu. Jej organizatorem jest Fundacja Autyzm Up we współpracy z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie. W ramach akcji powstał spot z udziałem Andrzeja Bargiela, który jako pierwszy zjechał na nartach z K2.


Spot „Nie oceniaj. Każdy ma swoje K2” ma pomóc zrozumieć osoby w spektrum autyzmu i ich reakcje, które czasem są niezrozumiałe dla innych pasażerów komunikacji miejskiej. Spot przygotowała Fundacja Autyzm Up razem z krakowskim MPK. Do akcji przyłączył się Andrzej Bargiel,jeden z najlepszych polskich sportowców, narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista,  który jako pierwszy zjechał na nartach ze szczytu K2. Takim ekstremalnym wyczynem dla osoby cierpiącej na autyzm może być wyjście z domu, podróż tramwajem lub autobusem.

Spot można zobaczyć na stronie: 
https://youtu.be/Kfh5CxykwjM

W filmie nakręconym w krakowskim tramwaju wystąpił Szymon, który ma zespół Aspergera oraz Andrzej Bargiel, który - ubrany w narciarski strój, rękawice i narty - z trudem wsiada do tramwaju i próbuje kupić bilet w automacie. Tak samo trudno, choć z innych powodów, może być  osobom z autyzmem w zakresie ich funkcjonowania w przestrzeni publicznej, a zwłaszcza w kwestii korzystania przez nich z komunikacji zbiorowej.

Niestandardowe zachowania osób w spektrum autyzmu, wynikające często z ich nadwrażliwości na dźwięk, światło, zapach czy dotyk, mogą być niezrozumiałe przez pasażerów i wywoływać nieodpowiednie reakcje. Spot ma pomóc innym pasażerom zrozumieć osoby w spektrum autyzmu, ich reakcje, lęki i zachowania tak, by nie oceniali, nie wyśmiewali, a spróbowali pomóc.