Na skróty


  • Rozkład jazdy
  • Kup bilet online
  • Wyszukaj połączenie
  • Punkty sprzedaży biletów
  • Ulgii i uprawnienia

Będą kolejne „elektryki”

Będą kolejne „elektryki”
piątek, 10 grudnia 2021 r.

Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu pozyskało dofinansowanie na zakup ....

Będą kolejne „elektryki”

Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu pozyskało dofinansowanie na zakup czterech kolejnych autobusów elektrycznych oraz infrastruktury do ich ładowania. Pieniądze – ponad 7 milionów złotych netto - pozyskano z programu „Zielony transport publiczny”.

Program „Zielony transport publiczny” jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek aplikacyjny MZK złożył w styczniu 2021 r. W listopadzie br. zapadła decyzja o przyznanym dofinansowaniu. Zgodnie z decyzją NFOŚi GW, nie może ono przekroczyć 68,49% kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia.

Umowy o przyznaniu dofinansowania do zakupu czterech autobusów elektrycznych wraz z dwoma podwójnymi ładowarkami do ich ładowania podpisano 9 grudnia 2021 r.
Teraz MZK rozpoczyna przygotowania do wszczęcia procedury przetargowej. Zgodnie z umową dostawy dostawa autobusów i montaż ładowarek powinny zostać zrealizowane do 30 czerwca 2023 r.

Planuje się, że nowe autobusy elektryczne będą klasy Maxi, o długości ok. 12 metrów, niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB i system detekcji pożarów. Infrastrukturę do ładowania będą stanowiły dwie podwójne ładowarki tzw. „wolne”. Staną one na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów.

Będą to kolejne autobusy elektryczne w Toruniu. Przypomnijmy, że w trakcie realizacji (w ramach POiŚ) jest kontrakt na dostawę sześciu nowych, 12-metrowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ładowania. Dostawa powinna zostać zrealizowana w 2022 roku. Autobusy dostarczy Solaris Bus&Coach S.A. za 16 730 091 zł brutto, zaś ładowarki konsorcjum firm: Elektroenergetyka Polska Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) i Westa Bulding Sp. z o.o (Członek Konsorcjum) za 4 679 190,26 zł brutto. Trzy tzw. ładowarki wolne staną na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów, a trzy ładowarki szybkie – po jednej na pętli Uniwersytet, pl. św. Katarzyny i Rubinkowo II. Dostawy są planowane w 2022 roku.