Na skróty


  • Rozkład jazdy
  • Kup bilet online
  • Wyszukaj połączenie
  • Punkty sprzedaży biletów
  • Ulgii i uprawnienia

Historyczna mroźnia znowu na budowie

Historyczna mroźnia znowu na budowie
27 kwietnia 2022 r.

Ciekawe odkrycie w centrum Torunia. Podczas prac przy budowie kanalizacji deszczowej na al. 700-lecia ...

Historyczna mroźnia znowu na budowie

Ciekawe odkrycie w centrum Torunia. Podczas prac przy budowie kanalizacji deszczowej na al. 700-lecia Torunia, w rejonie pl. Niepodległości, trafiono na stare mury. Zdaniem archeologów są to pozostałości dawnej mroźni – chłodni garnizonowej Twierdzy Toruń, której fragmenty odkryto w pobliżu w 2020 r.

Na al. 700-lecia Torunia, w ramach budowy nowej linii tramwajowej, powstaje kanalizacja deszczowa, która posłuży do odwodnienia szosy Chełmińskie oraz nowego torowiska. W czasie prac ziemnych robotnicy trafili na pozostałości starego muru. Znalezisko zostanie starannie zinwentaryzowane, a wszelkie dalsze działania w tym rejonie będą się odbywały pod nadzorem archeologicznym.



- To kolejne bardzo interesujące odkrycie, ale nie było ono niespodzianką, gdyż wiadomo było, że pozostałości mroźni są pod ziemią mówi Leszek Kucharski, archeolog z Muzeum Okręgowego w Toruniu.- Relikty dawnej mroźni zostały wcześniej odkryte w tym rejonie w 2020 r., podczas przebudowy układu torowo-drogowego pl. Niepodległości i al. św. Jana Pawła II. Wówczas dokonaliśmy inwentaryzacji, pomiarów i sporządziliśmy dokumentację fotograficzną. Fakt istnienia tego obiektu w tym miejscu był znany, gdyż naziemne pozostałości garnizonowej chłodni rozebrano dopiero w latach 60-tych XX wieku, w czasie budowy Osiedla Młodych. Niestety nie wykonano w owym czasie inwentaryzacji murów ani dokumentacji rozbiórkowej. Brak jest także pełnej dokumentacji z końca XIX i początku XX w. zachowały się tylko nieliczne zdjęcia lotnicze i uroszczone szkice. Dlatego wszelkie informacje – takie jak pozyskane przez archeologów w 2020 r. – stanowią cenne uzupełnienie wiedzy historycznej dotyczącej Twierdzy Toruń.


Dzięki pracom przeprowadzonym przez archeologów w 2020 r. uzyskano dane dotyczące szczegółów konstrukcyjnych,Udało się również odkryć fragmenty rozbudowanej instalacji systemu chłodzenia. We wschodniej części wykopów odkryto m.in. ceglane wejście do podziemi prowadzące prawdopodobnie do znajdujących się w piwnicach (bo okazało się, że obiekt jest dwukondygnacyjny) urządzeń chłodniczych. Wejście zaopatrzone było w potężne, stalowe drzwi pancerne, które po konserwacji trafiły do Muzeum Twierdzy Toruń i tam można oglądać. Mają one 35 mm grubości i ważą ok. 500 kg. Ponadto uchwycono również jeden z potężnych, ceglano-kamiennych przyczółków ramp prowadzących do niegdysiejszych magazynów. wszystkie te elementy zostały dokładnie zdokumentowane archeologicznie i geodezyjnie.