Otwarty pl. NOT i Szosa Chełmińska, zamknięta ul. Legionów – zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej

Mapka objazdów ul. Legionów

Przypominamy, że już w najbliższy weekend ostatnie poważne zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej wynikające z budowy nowej linii tramwajowej. Od soboty 27 maja br. dla ruchu udostępniony zostanie cały plac NOT, Szosa Chełmińska, ul. Grudziądzka i Dekerta. Z kolei od niedzieli 28 maja zamknięty zostanie fragment ul. Legionów. W związku z tymi zmianami inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.

ZMIANY W RUCHU DROGOWYM

Otwarty pl. NOT, Szosa Chełmińska, ul. Grudziądzka i Dekerta

Od soboty 27 maja od godzin popołudniowych plac NOT będzie przejezdny we wszystkich relacjach dla ruchu kołowego. Ruch na wprost z Szosy Chełmińskiej w al. Solidarności będzie możliwy. Pojazdy jadące Czerwoną Drogą od strony pl. Niepodległości będą mogły skręcać w lewo w Szosę Chełmińską, która zostanie udostępniona dla ruchu w kierunku Wrzosów. Możliwy też będzie skręt w prawo z ul. Odrodzenia w Szosę Chełmińską i w lewo z Szosy Chełmińskiej w Odrodzenia.

Tzw. „mała Grudziądzka” będzie dostępna we wszystkich relacjach. Ulica Dekerta pozostanie dwukierunkowa zgodnie z tymczasową organizacją ruchu.

Nie będzie uruchomione przejście dla pieszych przez Szosę Chełmińską w relacji Czerwona Droga – Odrodzenia po stronie północnej (przy aptece).

Zamknięcie ul. Legionów

Zmiany w organizacji ruchu w tym rejonie mają związek z budową torowiska i jezdni oraz przejazdu kolejowo-tramwajowego na ul. Legionów:

 • od 26 maja na skrzyżowaniu ulic Szosa Chełmińska i Polna zostanie wprowadzone tymczasowe rondo;
 • od 26 maja na skrzyżowaniu ulic Szosa Chełmińska i Długa zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna, ruch w relacji północ – południe (po Szosie Chełmińskiej) będzie możliwy jednym pasem; powstaną tymczasowe azyle dla pieszych;
 • od 28 maja od godz. wczesno porannych (ok. godz. 4.00) nastąpi zamknięcie dla ruchu pojazdów ul. Legionów pomiędzy rondem Czadcy a ul. Inżynierską (z wyjątkiem dojazdu do posesji).

Sugerowane objazdy:

 • od centrum objazd wyznaczony ul. Wielki Rów, Grudziądzką, nową Polną;
 • od os. Wrzosy objazd wyznaczony ul. Polną, Szosą Chełmińską, Długą lub nową Polną, Grudziądzką, Wielki Rów.

Dojazdy do posesji, parkingi:

 • od strony ronda Czadcy do wysokości bloku przy ul. Legionów 165 (wjazd na parking oraz drogę serwisową) dojazd możliwy po nowo wykonanej zachodniej części ul. Legionów;
 • likwidacja wszystkich miejsc postojowych po stronie zachodniej ul. Legionów od bloku przy ul. Legionów 167 w kierunku przejazdu kolejowego;
 • dojazd do sklepu ALDI i WGK UM Toruń możliwy tylko i wyłącznie od strony ronda Czadcy z wykorzystaniem obecnego wjazdu tymczasowego;
 • wyjazd z ul. Kaliskiego tylko i wyłącznie w kierunku ronda Czadcy;
 • wszystkie wyjazdy z posesji na zamkniętym odcinku tylko i wyłącznie w kierunku ronda Czadcy.

Przepraszamy za utrudnienia, prosimy o zachowanie ostrożności oraz stosowanie się do znaków tymczasowej organizacji ruchu.

ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Od niedzieli 28 maja br. przywrócony zostanie dwukierunkowy ruch autobusów przez Szosę Chełmińską i pl. NOT. Tym samym  autobusy linii nr 10, 20, 27, 31, 32, 38 i nocnej N93 wracają na stałe trasy z tym, że (z powodu zamknięcia ul. Legionów na odcinku od ronda Czadcy do ul. Inżynierskiej):

 • autobusy linii nr 10 i 20 kursować będą w obu kierunkach objazdem ulicami: Długą, Szosą Chełmińską i Polną. Na trasie objazdu obowiązują przystanki: Długa i Bartkiewiczówny.
 • autobusy linii nocnej N93 kursować będą w obu kierunkach objazdem ul. Legionów, Długą, Szosą Chełmińską i Polną (bez wjazdu w Trasę Prezydenta Raczkiewicza). W nocy z 27/28 maja obowiązywać będzie obecna trasa objazdowa. Na trasie objazdu obowiązują przystanki: Os. Tysiąclecia, Koniuchy, Długa i Bartkiewiczówny.

Rozkłady jazdy