Rusza przetarg na kartę miejską

Autobus elektryczny

Gmina Miasta Toruń wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji 26 lutego 2024 r. ogłosiła przetarg na wdrożenie systemu karty miejskiej.

W założeniu ma to być jedna karta zarówno do płatności za przejazdy komunikacją miejską, jak i do możliwości uzyskania rabatów za korzystanie z innych usług miejskich, np. muzeów, basenów, oferty instytucji kultury i sportowych. Karta działałaby w aplikacji mobilnej, jako karta wirtualna, a także jako fizyczny, plastikowy nośnik.

Planuje się, że karta miejska będzie systemem kontocentrycznym, co oznacza, że dane użytkownika i jego uprawnienia będą zapisywane na indywidualnym profilu (koncie) użytkownika w systemie centralnym.

Nośniki karty miejskiej (identyfikatory użytkownika):

  • e-karta (aplikacja mobilna);
  • fizyczna plastikowa karta bezstykowa NFC w standardzie MIFARE;
  • urządzenia obsługujące komunikację w standardzie NFC (np. smartfon, zegarek);
  • karty płatnicze w standardzie EMV (Europay, MasterCard, Visa).

System karty miejskiej będzie systemem otwartym, umożliwiającym dalszą rozbudowę oraz integrację z systemami i aplikacjami (w tym aplikacjami mobilnymi) innych dostawców. Będzie umożliwiał dodawanie nowych usług, ulg (cenników, taryf) oraz partnerów programu. Oznacza to, że posiadacze karty miejskiej w ramach jednego konta będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej (z uwzględnieniem parkingów P&R) oraz z oferty miejskich jednostek (np. basenów, kortów tenisowych, lodowiska, muzeów, wystaw, teatrów, występów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, oferty Dworu Artusa czy Młyna Wiedzy). Ponadto planuje się udostępnienie systemu dla podmiotów komercyjnych, np. hoteli, restauracji itp.

Jednym z elementów systemu karty miejskiej będzie wyposażenie pojazdów komunikacji miejskiej w elektroniczne kasowniki, a jednostek miejskich w elektroniczne terminale do obsługi karty.

Oferty w przetargu można składać do 12 marca 2024 r.