Autyzm – zrozum i pomóż

Informacje o autyźmie grafika

Kwiecień jest Światowym Miesiącem Świadomości Autyzmu, a jego inauguracja przypada na 2 kwietnia. W związku z tym w środkach toruńskiej komunikacji miejskiej przeprowadzona zostanie kampania przybliżająca pasażerom problemy osób ze spektrum tej choroby.

Akcja społeczna z okazji Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu odbywa się pod hasłem „Savoir-vivre wobec osób ze spektrum autyzmu w komunikacji miejskiej”!

Z inicjatywy nauczycielek z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu - Patrycji Szczuki i Patrycji Wittbrodt – zorganizowana została kampania  mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat osób ze spektrum autyzmu i ułatwienie im podróżowania środkami komunikacji miejskiej. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu z radością włączył się do akcji.

O co chodzi?

Akcja ma na celu promowanie pozytywnych postaw wobec osób ze spektrum autyzmu

w komunikacji miejskiej. Chcemy, aby podróżowanie naszymi autobusami i tramwajami było

przyjemne i bezstresowe dla wszystkich pasażerów, włączając w to osoby ze specjalnymi potrzebami.

Jakie działania podejmujemy?

  • Emisja spotu na ekranach LED

Partnerzy z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu przygotowali specjalny spot, który będzie emitowany na ekranach LED w autobusach i tramwajach przez cały kwiecień. Spot ten ma na celu edukację i zwiększenie zrozumienia dla osób ze spektrum autyzmu.

  • Codzienne wycieczki uczniów

Codziennie w dniach 8 – 30.04.2024 r. uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu będą podróżować wybranymi liniami autobusowymi i tramwajowymi, rozdając pasażerom przygotowane przez organizatorki ulotki. To doskonała okazja, aby porozmawiać z nimi na temat wyzwań, z jakimi spotykają się osoby ze spektrum autyzmu oraz o tym, w jaki sposób możemy im pomóc.

Czym jest autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu i mającym najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. Autyzm cechuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak i mowy. Często zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako dziwne. Zaburzenie to ma wiele odmian, zdarza się, że dziecko po prostu się wolniej rozwija - co często mylone jest właśnie z autyzmem. Mimo że istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko autyzmu, nadal nie są znane konkretne przyczyny powstawania.

Zachęcamy wszystkich pasażerów do aktywnego udziału w akcji „Savoir-vivre wobec osób ze spektrum autyzmu w komunikacji miejskiej” poprzez okazanie szacunku i wyrozumiałości tym osobom. Każdy ma prawo do komfortowej podróży, dlatego razem możemy uczynić nasze autobusy i tramwaje bardziej przyjaznymi i dostępnymi dla wszystkich.