MZK w Toruniu partnerem projektu społecznego „Ważni uWażni”

Kasownik biletu elektronicznego

Projekt „WAŻNI uWAŻNI” powstał w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii. Projekt realizowany jest przez uczniów X Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Partnerem honorowym kampanii społecznej został Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski.

W ramach projektu powstało 12 prac, przedstawiających w ciekawy, oryginalny sposób nieodpowiednie zachowania ludzi. Wiele z tych niewłaściwych postaw możemy zauważyć również podczas podróżowania komunikacją miejską, dlatego MZK w Toruniu przyłączył się do akcji i wspiera projekt. W okresie od 14 stycznia do 10 lutego 2025 r. prace będą sukcesywnie wyświetlane w środkach komunikacji miejskiej. Będziemy je również prezentować na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Zapraszamy do zapoznania się z celem projektu, który przyświeca młodym, mądrym ludziom oraz obejrzenia ich pierwszych prac.

 

Cel przedsięwzięcia

Celem projektu jest promocja postaw uważności, pozytywnego myślenia, życzliwego stosunku do ludzi i otoczenia, otwartości na drugiego człowieka oraz obywatelskiej aktywności.

Projekt kierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy być może poprzez brak należytych wzorców w rodzinie i najbliższym otoczeniu, nie są wrażliwi na potrzeby ludzi przebywających obok. Brak im chęci zrozumienia tych potrzeb. Spędzają czas patrząc w telefon, korzystając z mediów społecznościowych, grając w gry, korzystając z komunikatorów. Osoby te są prawie stale online, słuchają muzyki czy podcastów, mają niewielki kontakt ze światem rzeczywistym i najbliższym otoczeniem. Nawet wspólne wyjście ze znajomymi, nierzadko kończy się tym, że ktoś co chwilę zerka w telefon, sprawdza coś lub odpisuje, nie przejmując się tym, że w tym momencie nie wypada tego robić. Na przerwach, a nawet na lekcjach, telefon jest nieodłącznym towarzyszem wielu młodych ludzi. Zamiast korzystać z realnego świata, towarzystwa rówieśników, lepiej siedząc obok – klikać lub grać… Skutkiem takiego zachowania mogą być m.in. brak możliwości nawiązywania realnych relacji, czy nauki rozwiązywania problemów twarzą w twarz. Oprócz tego dużo młodych osób zachowuje się w sposób niepożądany również w miejscach publicznych. Hałasują, słuchają muzyki za głośno, rozmawiają przez telefon w środkach komunikacji, przepychają się, palą papierosy na przystankach czy przy innych osobach.

Projekt ma na celu sprawić, aby każdy mógł czuć się dobrze w swoim otoczeniu. Uczniowie mają szansę dzięki projektowi posiąść wiedzę i większą świadomość, że ich zachowania są źle odbierane społecznie i w dłuższym okresie również są dla nich samych szkodliwe.

Jednak projekt „WAŻNI uWAŻNI” może przynieść również wiele korzyści reszcie społeczeństwa, które pośrednio skorzysta na zmianie zachowania młodych ludzi, którzy w jakimś zakresie, pod wpływem kampanii, zmienią swoje postawy.

 

Prace powstałe w ramach projektu

12 plakatów, przedstawiających ludzkie przywary, niewłaściwe, uciążliwe zachowania w zwierzęcym wydaniu – to efekt pracy uczniów liceum:

  1. Nie pchaj się szczurze lądowy
  2. Tylko krowa w telefonie się chowa
  3. Re re kum kum ścisz rechot
  4. Nie bądź baran wyłącz muzę
  5. Nie zasłoniaj się, ustąp
  6. Klapki z oczu, rozejrzyj się i pomóż
  7. Może ciepło, ale nie „pachnie”, dbaj o atmosferę
  8. Zwiększ dystans, odleć dalej
  9. Najprościej się schować, reaguj
  10. Jak się kopać, to jak krety
  11. Nie pal jak smok, zawsze ktoś stoi obok
  12. Wygłupy zostaw małpom

 

O olimpiadzie Zwolnieni z Teorii

Olimpiada Zwolnieni z Teorii, organizowana jest od 2014 r. Wychodzi ona naprzeciw edukacji szkolnej, uzupełniając ją o przestrzeń do zdobywania praktycznego doświadczenia w prowadzeniu trwających kilka miesięcy projektów społecznych. Zwolnieni z Teorii  to platforma stworzona przez Fundację Zwolnieni z Teorii (dawniej Social Wolves). Projekt został ujęty na liście Forbes 30 Under 30 Europe, obok m.in. Adele i Malali Yousafzai, oraz wyróżniony w gronie Innovators Under 35 Poland.

Uczestnicy programu zakładają i realizują własne projekty społeczne przy wsparciu platformy zwolnienizteorii.pl. Po rejestracji użytkownik uzyskuje dostęp do praktycznych informacji z dziedziny zarządzania projektami i pokrewnych, które umożliwiają skuteczne działanie na rzecz rozwiązania wybranego problemu społecznego. Za zrealizowany w praktyce projekt uczestnicy uzyskują międzynarodowe certyfikaty biznesowe, sygnowane m. in. przez Project Management Institute ATP. W ciągu pierwszych dwóch lat działania programu skorzystało z niego 18 tysięcy osób, których działania dotarły do 5 milionów beneficjentów.

Umożliwia ona młodym ludziom realizację własnych projektów społecznych, dzięki którym nabywają umiejętności niezbędne na rynku pracy, takie jak zarządzanie projektami, empatia, kreatywność, praca zespołowa czy rozwiązywanie problemów. Dodatkowo mogą robić coś dobrego dla innych, rozwijać swoją pasję i poznawać innych aktywnych ludzi z całej Polski.

Praktyczna, ogólnopolska olimpiada Zwolnieni z Teorii udowadnia, że edukacja powinna iść w parze z praktyką. Dzięki wsparciu platformy zwolnienizteorii.pl młodzi ludzie realizują inicjatywy społeczne, które umożliwiają im zdobycie cennego doświadczenia i kompetencji, a także przynoszą realne korzyści społeczeństwu.

W artykule wykorzystano materiał Pani Hanny Aleksy, kierownik projektu "WAŻNI uWAŻNI"

Poniżej pierwsze trzy prace powstałe w ramach projektu: