Przystanki Dobrej Energii

Logo Przystanki Dobrej Energii

Autorka logo: Wiesława Nowek-Komołowska www.pracowniaredhead.pl

Nowa linia tramwajowa na północ Torunia jest jednocześnie objazdową galerią sztuki. 10 wiat na trasie to Przystanki Dobrej Energii, zaaranżowane przez toruńskich artystów.

Otwarciu nowej linii tramwajowej towarzyszy hasło „Załaduj się dobrą energią”.  Ma ono podkreślać najważniejsze korzyści płynące z nowego rozwiązania komunikacyjnego:

  • nowoczesny transport,
  • zeroemisyjność,
  • możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się po mieście.

„Dobra energia” odnosi się zatem zarówno do kwestii ekologii, energicznego przemieszczania się, ale także do tworzenia pozytywnego klimatu miasta, w którym dba się o wygodę i dobre samopoczucie mieszkańców.

Ważnym elementem realizacji tej idei są Przystanki Dobrej Energii. Jadąc tramwajem rano pasażerowie bywają zaspani i zdenerwowani, po pracy - zmęczeni. Dlatego – za sprawą toruńskich artystów – chcemy ich doładować pozytywną energią, która sprawi, że na chwilę się uśmiechną.

Dziesięć wiat (siedem przystanków), które nie będą zielonymi przystankami, artyści zaprojektowali tak, by działały pozytywnie na korzystających z nich pasażerów. Każdy z przystanków nawiązuje do dobrych postaw i emocji, także związanych z podróżowaniem.

Zapraszamy do przejażdżek tramwajem i oglądania przystankowych dzieł sztuki. Poniżej lista przystanków i informacje o ich autorach.


PRZYSTANEK DOBREGO SŁOWA - Przystanek Długa

Autor aranżacji: KRZYSZTOF BIAŁOWICZ

W 1991 roku ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK na kierunku Grafika. Od 1997 roku pracuje w Zakładzie Plastyki Intermedialnej - obecnie jako profesor i kierownik Katedry Intermediów.

Zajmuje się szeroko rozumianą grafiką projektową, animacją i organizacją różnorodnych przedsięwzięć artystycznych dotyczących sztuki multimedialnej, animacji i projektowania graficznego. Od 2007 roku kurator designu i nowych mediów w toruńskim CSW, gdzie stworzył koncepcję dwóch festiwali: Pole Widzenia – festiwal animacji i nowych mediów, Plaster – festiwal plakatu i typografii.

W latach 2006-2016 współpracował z Teatrem Baj Pomorski, gdzie w ramach odbywającego się co roku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” tworzył pokazy związane z propagowaniem sztuki animacji pod nazwą Akcja Animacja.

Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, a jego prace były doceniane przez ogólnopolskie i międzynarodowe gremia.


USKRZYDLONY PRZYSTANEK - Przystanek Koniuchy

Autorka aranżacji: KATARZYNA OSTROWSKA

www.bazgranina.com, https://www.instagram.com/bazgra_nina/

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, projektantka graficzna, autorka plakatów, ilustracji i deseni do kolekcji ubrań dziecięcych. Współpracuje m.in. z instytucjami kultury, fundacjami i firmami z obszaru komercyjnego. Inspiracji szuka w ilustracjach starych książek dla dzieci i w przyrodzie. Jej ulubionym motywem są owady, a zwłaszcza kowal bezskrzydły, potocznie zwany tramwajarzem.

 


RAJSKI PRZYSTANEK - Przystanek Elektryczna

Autorka aranżacji: MONIKA BOJARSKA

www.monikabojarska.pl

Grafik, autorka plakatów filmowych, teatralnych i muzycznych. Absolwentka historii sztuki na UMK w Toruniu oraz grafiki komputerowej i technik multimedialnych na Politechnice Łódzkiej.

Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem graficznym. Współpracuje z firmami i instytucjami (Młyny Kultury), tworząc identyfikacje wizualne, grafikę na potrzeby druku i mediów cyfrowych. Zaprojektowała grafikę promującą miasto „Toruń porusza”, oprawę graficzną 2.Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych SE-MA-FOR Film Festival, Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej oraz Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA.

W 2021 otrzymała nominację do Nagród PISF w kategorii "Plakat filmowy".
Od 2022 współpracuje z TVN Warner Bros. Discovery.


PRZYSTANEK POGODY DUCHA - Przystanek Wiśniowieckiego

Autor aranżacji: RAFAŁ DRZYCIMSKI

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zajmuje się grafiką reklamową, tworzy plakaty i grafiki do wydawnictw. W 2010 r. został laureatem ogólnopolskiego konkursu na nową szatę graficzną wydawanego w latach 2003-2020 Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego „Ikar”. Do miesięcznika stworzył także szereg okładek.

Jego prace charakteryzuje subtelny, inteligentny dowcip.


PRZYSTANEK ŻYCZLIWOŚCI - Przystanek Freytaga

Autor aranżacji: NIKODEM PRĘGOWSKI

www.wydawnictwonaprzyklad.pl

Grafik, twórca plakatów i ilustracji. Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie jako kierownik Katedry Projektowania Graficznego uczy studentów m.in. projektowania książek, ilustracji, a także liternictwa i typografii. Założyciel Wydawnictwa "Na przykład". Laureat kilkudziesięciu nagród z zakresu plakatu.

Jego prace pokazywane były na całym świecie, m. in. w Belgii, na Białorusi, w Holandii, Chinach, Czechach, Ekwadorze, Estonii, Finlandii, Iranie, Peru, Rosji, Słowacji, Turcji, USA. Tworzył kampanie promocyjne wydarzeń kulturalnych, m. in.: inauguracji Planetarium „Niebo Kopernika” w Centrum Nauki „Kopernik”, Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki czy krakowskich festiwali Artboom i Conrad. Organizował i przeprowadził warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży w wielu miastach w Polsce, a także m. in.: na Słowacji, Ukrainie, Białorusi. W 2012 roku otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Torunia Medal Thorunium w uhonorowaniu zasług dla rodzinnego miasta. Pasjonuje się kulinariami, domową uprawą roślin jadalnych i ozdobnych oraz ilustracją dziecięcą.

"Od kiedy pamiętam, marzyłem by tworzyć książki dla dzieci. Pomysł na własne wydawnictwo powstał, gdy godzinami, wspólnie z Teodorem - moim starszym synem - rysowaliśmy zwierzęta, pojazdy, góry, kontynenty, wulkany i planety. Myślę, że w kilka lat narysowaliśmy wspólnie cały świat. Teodor uczył mnie w tym czasie, jak patrzeć na rzeczywistość bez ograniczeń, które zostały narzucone naszym dorosłym umysłom. Nauczył mnie na nowo rysować i interpretować otaczający mnie świat. Dziecięca szczerość i dociekliwość w poszukiwaniu odpowiedzi na wszelkie pytania nieustannie mnie inspiruje i jest paliwem rakietowym dla mojej pracy" – pisze artysta.


PRZYSTANEK PRZYJAŹNI - Przystanek Hubego

Autorka aranżacji: MATYLDA SUTUŁA

www.yoyo-design.com

Działa głównie pod autorską marką Yoyo. Urodziła się i mieszka w Toruniu, gdzie, jak twierdzi, przez krótkie "jo" można wyrazić właściwie wszystko. W 2007 roku ukończyła studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych UMK i od tamtej pory zajmuje się ilustracją i szeroko pojętym projektowaniem. Tworzy m. in. plakaty, znaki graficzne, opakowania, nadruki, różnego rodzaju wydawnictwa i właściwie wszystko, co tylko można zaprojektować, a najwięcej satysfakcji przynosi jej projektowanie książek, katalogów, okładek albumów muzycznych i całościowa oprawa graficzna wydarzeń kulturalnych. Zaprojektowała kilka ekspozycji wystaw (wraz z towarzyszącymi im materiałami graficznymi i katalogami) w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Tworzyła również wizualizacje koncertowe dla kilku zespołów muzycznych, w roli vj-ki wystąpiła m. in. na festiwalu Opener w Gdyni. Jej projekty można zobaczyć na słupach, w księgarniach i sklepach muzycznych.

Swoją przygodę z projektowaniem zaczynała jako freelancerka, później założyła jednoosobowe studio graficzne Yoyo Design, a po 11 latach przekształciła swoją działalność w spółkę Projekt Yoyo, którą prowadzi wspólnie z mężem Michałem. Wyszukują razem stare mieszkania, remontują je i zmieniają w przytulne, gotowe do zamieszkania Miejsca na Ziemi. Oprócz grafiki, w której się specjalizuje, Matylda odpowiada więc teraz również za projektowanie… wnętrz. „Nie poprzestaję na tym, co już potrafię, co jakiś czas staram się podejmować nowe wyzwania, z których zawsze płynie dużo nauki. Jednym z takich wyzwań jest projekt przystanku tramwajowego – tego jeszcze nie było!” – śmieje się autorka.


PRZYSTANEK UŚMIECHU - Przystanek Grasera

Autor aranżacji: MARCIN TREICHEL

www.treichel.pl

Toruński rysownik i grafik. Ukończył pedagogikę na UMK, a swoje umiejętności artystyczne przypieczętował w 2019 r. dyplomem na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jego rysunki satyryczne odnoszą się często do sfery obyczajowej, czasem komentują bieżącą rzeczywistość społeczno-polityczną. Impulsem do stworzenia pracy bywa przewrotne skojarzenie, bądź zaobserwowana codzienna sytuacja. Na zamówienie tworzy też karykatury – zarówno znanych postaci, jak i osób prywatnych.

Jego rysunki prezentowane były wielokrotnie w prasie lokalnej oraz mediach ogólnopolskich, m.in. w TVN24. Ma swoją stałą rubrykę w magazynie „Świat Motocykli”. Nie boi się również nietypowych wyzwań. Stworzył m.in. rysunkowe instalacje na Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway, jego portrety torunian znalazły się na jednym z autobusów miejskich, przygotował również grafiki do komiksu o funduszach europejskich. Jako grafik zajmuje się składem czasopism i katalogów (współpraca m.in. z CSW w Toruniu), tworzy plakaty, foldery, druki okolicznościowe.

O swojej pasji mówi po prostu: „Wszystkie małe dzieci rysują, ale w pewnym momencie, nie wiedzieć czemu, przestają. Ja nie przestałem”.